Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall förvalta fast och lös egendom samt driva fabriks- och handelsrörelse, företrädesvis inom verkstadsbranchen ävensom annan därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 5 031 394 | 5 084 828 | 4 641 287 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 749 736 | 905 273 | 761 821 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 727 175 | 884 487 | 744 024 |
| Årets resultat (tkr) | -730 | -1 320 | 1 096 |
| Summa tillgångar (tkr) | 1 727 884 | 1 840 786 | 1 869 559 |
| Antal anställda | 601 | 563 | 519 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 5 031 394 | 5 084 828 | 4 641 287 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 749 736 | 905 273 | 761 821 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 727 175 | 884 487 | 744 024 |
| Årets resultat (tkr) | -730 | -1 320 | 1 096 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 614 586 | 644 032 | 612 745 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 1 113 298 | 1 196 754 | 1 256 814 |
| Tillgångar (tkr) | 1 727 884 | 1 840 786 | 1 869 559 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 43 844 | 44 574 | 46 707 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 177 106 | 190 258 | 166 407 |
| Avsättningar (tkr) | 138 034 | 129 623 | 114 505 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 1 368 900 | 1 476 331 | 1 541 940 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 1 727 884 | 1 840 786 | 1 869 559 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 3 821 | 4 110 | 4 058 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 334 793 | 299 390 | 282 188 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 158 872 | 151 909 | 147 803 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 601 | 563 | 519 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 8 372 | 9 032 | 8 943 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 828 | 809 | 836 |
| Vinstmarginal | 14.9% | 17.8% | 16.4% |
| Soliditet | 9.9% | 9.9% | 8.9% |
| Kassalikviditet | 42.7% | 37.8% | 36.1% |
Thule Sweden AB ingår i en koncern med 30 bolag. Moderbolag är Thule Finans AB och koncernmoderbolag är Thule Group AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall förvalta fast och lös egendom samt driva fabriks- och handelsrörelse, företrädesvis inom verkstadsbranchen ävensom annan därmed förenlig verksamhet.